www.akvaryumhane.com ailesine ücretsiz üye olarak katılabilirsiniz...
www.akvaryumhane.com ailesine ücretsiz üye olarak katılabilirsiniz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.

4 posters
YazarMesaj
BURHANERCAN

BURHANERCAN

İsim : BURHAN
Soyisim : ERCAN
Erkek

Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. Empty
MesajKonu: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyÇarş. Şub. 24, 2010 10:32 am

Merhaba arkadaşlar geçen ay elektonik sayaç takıldı tarafımıza maalesef sayaç bedeli ile birlikte tarafıma aşağıda gördüğünüz gibi 77,20 tl fatura geldi gerçi - 21,81 sayaç bedelini düşersek 55,39 TL . Bu ayki fatura toplamımda 60,50 olarak düzenlendi benim merat ettiğim yarımlarınız talep ettiğim asıl konu şudur arkadaşlar. Ben elektrik idaresine gidip gündüz - gece tarifesine geçiş yapmadım. Bu ay tüketim bedelim,T1 : 91
T2 : 66
T3 : 65 şeklinde kw harcamalarım olmuştur. Sizce ben başvuruda bulunup gece gündüz tarifesine geçmelimiyim. Hangisi sizce daha hesaplı olur yarımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
( Şöyle bişeyde söylemek istiyorum eşim ve ben çalışıyoruz akşam saat:19:30 anca evimizde oluyoruz gündüz evde olmadığımız halde neden T1 sizce bu kadar fazla gelmektedir. Halbuki akşamları kullanılan cihazların yanında artı olarak tv, bilgisayar, reciver filanda açılıyor yinede o kadar yüklü gelmiyor anlamadım gitti)
ARALIK VE OCAK AYINA AİT GELEN FATURALARIM
http://i1002.hizliresim.com/2010/2/24/1780.jpg

Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. 1740[/url][/url][/url][/url]
Nurullah Gök

Nurullah Gök

İsim : Nurullah
Soyisim : Gök
Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyÇarş. Şub. 24, 2010 5:50 pm

Burhan bey konuyu yanlış foruma açmışsınız bence.Sorununuzu başka bir forum sitesinde paylaşsanız daha iyi olur tşkrler...
BURHANERCAN

BURHANERCAN

Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyÇarş. Şub. 24, 2010 6:23 pm

Niyeki başka bir forum sitesinde sorma gereği duyayım yinede sırf sizin için yazayım bir kaç siteye daha üyeliğim var oralardada sordum ama sonuçta hepimizin evinde akvaryumlar var ve bunların belli bir külfeti var sonuçta benimde evimde 3 tane akvaryum var ve bunun elektrik faturasına yansıması oldukça yüksek sonuçta burada akvaryumu olanlarında elektrik sıkıntısı olabileceğini aydınlatıcı birşeyler yazılabileceği tarzında birşeyler yazmak istedim.
Nurullah Gök

Nurullah Gök

İsim : Nurullah
Soyisim : Gök
Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyÇarş. Şub. 24, 2010 7:28 pm

Yanlış anladınız sanırım.Su ürünleri ve akvaryum ile ilgili olan bi forumda elektrikten pek anlayan olmaz.Daha iyi bir bilgi almanız açısından başka bir forumda yada başka bir internet sitesinde araştırsanız sizin için daha iyi olur.Yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim ..
aacesen

aacesen

İsim : Ahmet Alpaslan
Soyisim : ÇANKAYA
Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyÇarş. Şub. 24, 2010 7:44 pm

Bence oldukca güzel bir konuya değinmişsiniz. Elektrik faturaları hepimizin derdi. Hele ki evinde 1 adetten daha fazla akvaryuma sahip olanlarda. Akıllı sayaçlarda gündüz yakılan enerjiden daha fazla alınıyor, gece yakılan elektrikden ise daha az alınıyor. Normal sayaçda ise ortalama miktar alınıyor. Öncelikle dış filtre kullanıyorsanız üzerinde yazan wattan çok daha fazlasını harcıyorlar. Eğer bitkili akvaryumunuz var ise ve ışığını gece çalıştırıyor iseniz akıllı sayaç işlemine başvurunuz. Eğer ışığı çok kullanmıyorum ama filtre, ısıtıcı 24 saat çalışıyor diyorsanız ışığıda gece yakıyoruz diyorsanız akıllı sayaç işlemine başvurun derim bence.

Bir diğer konu ise şu. Yapılan %10 luk zammın üzerine kamuoyuna duyurulmayan, özellikle büyük şehirlerde metro, ulaşım, toplu taşıma vergileri konuldu ve öğrendiğim kadarıyla bu vergiler yeni bir vergi daha koydular demesin kimse diye faturalara yansıtılıyor.

İkinci konu ise alınan karara göre devlet artık kaçak elektrik masrafının %100 ünü abonelerinden tahsil ediyor. Türkiyede kaçak enerji kullanımının %7 lere yükseldiğini düşünürsek faturalarımıza yansıyan bedeller bir hayli yükseldi. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız aynı saatlerde aynı elektriği de yaksanız küçük şehirlerde yaşayanlara nazaran daha fazla elektrik parası ödersiniz.

Bir de şöyle bir durum var. Kendi enerjinizi kendiniz üretebilirsiniz.

Bu projeyi çok düşündüm, elektrik bölümünde okuyan arkadaşlarıma danıştım. Onların hocalarına gösterdim olur dediler.Uludağ üniversitesi fizik bölümü hocalarına danıştım onay verdiler ve saolsun matematik hocalarıda hesaplamaları yaptı. Kafa karıştırmadan çok özet bir şekilde sizlere aktarayım. ( Bu projeyi deneme imkanım olmadı, hem ekonomik durumdan, hem de vakit yetersizliğinden fakat bu yaz inşallah yapmaya başlayacağım. )

Proje şu şekilde:

Çatıya asılacak 3 adet orta boy 18 cm çapında 8 yapraklı 38 derece yaprak açılı rüzgar gülü.
Çatıda asılı olan bacaların üzerinde duran filtreleme aparatları, bunlara dinamolar takılacak.
Evler sonradan kombiye dönüştürülse dahi bacalarda olma ihtimali var, Yok merkezi sistem ise olma zorunluluğu varç

Bu bacalardaki aparatlar ile rüzgar enerji sistemimiz 7 ye çıkıyor.

Birde alınacak 30 cm ye 60 cmlik güneş enerjisi paneli. Bu panel oldukca para ediyor. Fakat ben mudanyadayım ve buranın poyrazı meşhur. Yaz kış eser.

Bu üretim aletlerine bağlanacak 4 adet yeniden doldurulabilir akü ve voltaj ayarlayıcılar ile akvaryumun bütün sistemleri çalışacak, Hatta elefon, laptop, akü , pil vs şarj edebilecek kadar elektrikde depolanmış olacak.

Birde evdeki kondisyon bisikletine takılacak olan dinamo sayesinde de ufak bir elektrik kesintilerine karşı ne olur ne olmaz, belki akü biter diye ısıtıcıya yedek güç sağlanacak.

Bu sistemin fiyat araştırmasını çok net yapmadım, fakat oldukca pahalı olur gibi duruyor. Güneş panelleri aşırı pahalı. Fakat ortalama 2-2.5 yıl içerisinde maaliyetini elektrik faturasından çıkartırsınız diye hesapladık. Dilerseniz hangi alet kaç kw üretiyor, hangi alet ne kadar dolum yapıyor ayrıntılı bir şekilde yazabilirim. Fakat bu proje halen kağıt üstünde sadece teoride doğrulandığı için şimdilik özet geçtim. İnşallah yaza yaparım da tek tek çizimleriyle, fotoğraflarıyla sizlerle paylaşırım.
http://www.ahmetalpaslan.com
BURHANERCAN

BURHANERCAN

Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyPerş. Şub. 25, 2010 9:09 am

Ahmet kardeşim öncelikle vermiş olduğun tedaylı bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Kendince birşeyler düşünüp üretmen ve bu projeni bizlerle paylaşman gerçekten takdire değer bir anlayış inşallah dediğin gibi bahsetmiş olduğun sistemi yaz sezonunda kurabilirsin. Bende yazını okuduktan sonra kafam karışmadı desem yalan olur ama şunu biliyorum ki bayağı bir masraflı olacağa benziyor. Şöyleki ben dün ekoenerji diye bir siteden bilgi aldım benim evimde kullanılan olan cihazın fiyatı 130,00 TL olduğunu 100,00 TL ye bırakabileceklerini söylediler ve ortalam % 20 tasarruf sağladığını beyan ettiler. Bana her ay 60 TL elektrik faturası geldiğini Varsayalım ki;
60 x 12 ay : 720,00 TL
720,00 TL x %20 tasarruf elde ettiğimi varsayarsak : 144,00 TL indirim elde etmiş oluruz buda demekki 8-9 ayda tasaruf cihazının maliyetini çıkartmış oluruz.

Ahmet bey sizin uygulayacağınız projenin maliyetini ve size indirimi dönüşü sanırım bir kaç yıla tekabül edecektir. Ben 100,00 TL lik bir cihazın 9 ayda maliyetini çıkarabiliyorsam projenizinin kimbilir ne kadar zamanda geri dönüşü olacaktır.

NOT: bilgilendirme amaçlıdır. Konunuzun en başında yanlış anlaşılma var sanırım metin bey. Akıllı sayaçlarda T1-T2-T3 diye sınıflandırma vardır.
En uyugu akşam 22:00 den sabah 06:00 kadar olanıdır.
Sabah 06:00 akşam 17:00 karası dilimler biraz daha fazla
Akşam: 17:00 gece 22:00 kadar olan zamanda ise fiyatlar adeta uçuyor.
Bu yüzden alışkanlıklarımızı değiştirirsek tasarruflu olabilmemiz sağlanabilir ama malum evde elektronik tüm cihazları 22:00 sonra çalıştırmak sıkıntılı olsa gerek.
aacesen

aacesen

İsim : Ahmet Alpaslan
Soyisim : ÇANKAYA
Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyPerş. Şub. 25, 2010 2:28 pm

Benim bildiğimin tam tersiymiş demek ki. Ama bu çok saçma değilmi ya Smile Akşam elektrik neden ucuz Smile Kesinlikle bunu da resmi kurumlar sabah açık diye yapmışlar çünkü paydos saatine denk geliyor.
http://www.ahmetalpaslan.com
BURHANERCAN

BURHANERCAN

Erkek

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyPerş. Şub. 25, 2010 2:31 pm

Arkadaşım yine yanlış anlamışsın Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. Icon_biggrin şöyle söyeyeyim asıl herkezin evde olduğu saat dilimlerinde yani akşam 17:00 den 22:00 arası birim kw fiyatları 3-4 kat daha fazla yakıyor.
akvaryumhane

MesajKonu: Geri: Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.   Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi. EmptyPerş. Şub. 25, 2010 3:56 pm

Yok yok doğru anlamışım. İşde herkez evdeyken çok yakıyor ama resmi dairelerin çalıştığı saatlerde az yakıyor.

Arkadaşlar sizce akıllı sayac tarifesine geçeyimmi.
1 sayfadaki 1 sayfası